מדורים: עובדים זרים לסיעוד טיפול בקשישים ציוד עזר לקשישים גופים חיצוניים תזונה בתי אבות מכשירי שמיעה מטפלות סיעודיות


הרפורמה החדשה בסיעוד- זכות הבחירה חזרה לקשישים 

החל מנובמבר 2018 חל שינוי בגמלה שמגיעה לקשישים סיעודיים. מעתה יוכלו הקשישים לבחור איך לנצל את הקצבה שמגיעה להם- בשעות טיפול או בכסף.

בסיום משא ומתן בין שרי הממשלה, הושגה הפשרה המיוחלת בעניין התנאים של הקשישים הסיעודיים. שומעים לא מעט בתקשורת על קשישים שחשים שהם אינם מסוגלים להתקיים בכבוד ומרגישים פעם אחר פעם שקולם אינו נשמע. המצב העגום של הקשישים יוצר מציאות שבה לעיתים, הקשישים תלויים בבני משפחתם ומרגישים כנטל. המדינה מעניקה גמלת סיעוד, שמקלה על התפקוד היום יומי ועוזרת לשפר את איכות החיים של האזרחים הקשישים. גמלת הסיעוד היא סיוע עצום מצד המדינה, אך היא עדין לא מספיקה. עדין יש קשישים שמתקשים לנהל שגרת חיים. לכן היה צורך בשינוי המצב הנוכחי והכנסת רפורמה חדשה.

למרבה הצער תהליך ההזדקנות אינו פוסח על אף אדם, ואוכלוסיית הקשישים כיום נמצאת בגדילה מתמדת עקב התפתחויות טכנולוגיות שמאפשרות להאריך את תוחלת החיים. חשוב לזכור שאף על פי שאוכלוסיית הקשישים נמצאת בסוף החיים שלהם, הם עדין אזרחים שווי זכויות ויש למדינה אחראיות לטפל בהם. הגיל השלישי מביא איתו קשיים חדשים שטרם יצא לנו להכיר. הגוף כבר לא מה שהיה ופעולות יום יומיות פתאום הופכות לאתגר של ממש, ויש צורך בעזרה שוטפת.

אבל מה קורה כשהעזרה לא מספיקה? וכאשר המצב הנוכחי אינו עונה על הצרכים? ובכן, במצב כזה יש צורך לעוד סיוע מצד המדינה. המאבק האחרון הוביל לרפורמה חדשה בגמלות הסיעוד. אם כי הרפורמה החדשה אינה עונה על כל הקשיים והבעיות היא משפרת את התנאים הנוכחים. למעשה, הרפורמה מתבססת על תנאי הגמלה שהיו עד כה אבל הרפורמה החדשה הביאה איתה תנאים משופרים. מה שלמעשה הרפורמה החדשה מנסה לעשות זה לחסוך את התיווך של חברות הסיעוד ולעודד שילוב בקהילה. על פי הפשרה, קשישים סיעודיים יוכלו לבחור אם לקבל תמיכה על ידי שעות סיעוד (אפשרות ברירת המחדל) או כסף.

 

אז מהם השינויים העיקריים ברפורמה החדשה בסיעוד?

  • הגדלת מספר השעות (שעות סיעוד שבועיות) המרביות לקשישים ברמות סיעוד גבוהות (למעשה כל הרמות פרט לרמה 1) מ22 ל30 שעות.

 

  • רמות הסיעוד מעתה יחולקו ל6 במקום ל3.
מעתה, רמות הסיעוד יחושבו מרמות 1-6. רמת הסיעוד עולה ככל שהמטופל יותר סיעודי. השיוך לרמות הסיעוד השונות נקבע אחרי מבחן התלות. את המבחן מבצע פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי. למעשה המבחן הוא חלק מהליך התביעה לקצבת סיעוד. הפקיד מדרג את רמת הקושי של המטופל לבצע מטלות יום יומיות. יכולת ביצוע מלאה של הפעולה= 0 נקודות. יכולת ביצוע חלקית= 0.5 נקודות. אי יכולת ביצוע הפעולה= נקודה אחת. כמו כן, המטופל צובר נקודות בהתאם למצבו האישי, הכנסתו וכו'. היות ורמות הזכאות הישנות (רמה א', רמה ב' ורמה ג') אינן רלוונטיות יותר, תיקבע הזכאות באופן אוטומטי והמטופל יהיה זכאי לרמת זכאות הגבוהה מביניהם. בהתאם לרמות החדשות, ייתכן ויהיה המטופל זכאי לתוספת בהעסקת מטפל ישראלי. להלן הטבלה המפרטת את דירוג הנקודות והשיוך שלהן:

  • קשישים סיעודיים בין הרמות 2-6 יוכלו לבחור בין שלוש אפשרויות: הראשונה, לקבל שעות סיעוד. השניה, לקבל גמלה מלאה, והשלישית, לקבל גמלה כספית חלקית ושעות טיפול (הסכום המירבי יעמוד על 5200 שקלים בחודש).
לשרים בממשלה שאישרו את הרפורמה החדשה היה מה לומר בנושא. שר האוצר דאז משה כחלון אמר לאחר אישור הרפורמה: "מדובר בהרחבה ושיפור של תוכנית הסיעוד הלאומית, תוך מתן תוספת תקציבית משמעותית. הגדלנו משמעותית את שעות הסיעוד באופן שיענה על הצרכים של הקשישים. הבטחנו שלא נשאיר אף קשיש ללא כיסוי וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום״. לדברי שר הרווחה דאז חיים כץ, ״הצלחנו להביא לשינויים משמעותיים בחוק לטובת מקבלי שירותי הסיעוד.  כעת הרמה הגבוהה מכסה כמעט במלואה את העובד הזר ונתנו למבוטח לבחור אם הם רוצים שעות סיעוד, כסף או שילוב עם שירותים״. נדמה שהבינו גם שרי הממשלה בחשיבות הבחירה בין כסף לשעות סיעוד ושמה שהוצע במסגרת הגמלה לא היה מספיק.

  • קשישים ברמת סיעוד 1 יוכלו לבחור בין קבלת 1205 שקלים בחודש, או קבלת 9 שעות טיפול שבועיות. שעות הטיפול יינתנו כשירותים לקהילה, בעיקר במרכזי יום ולא יינתנו בבית.
קושי גדול בו נתקלים הקשישים הוא הבדידות. רוב הקשישים יוכלו להעיד שאת מרבית היום הם מבלים לבדם. מצב זה יכול להוביל אותם למצב רוח ירוד שמוביל לדיכאון קליני. המדינה מכירה בבעיה וכדי למנוע מהקשישים את תחושת הבדידות הקשה, היא מנסה לעודד פעילויות משותפות בהם יוכלו להכיר אנשים חדשים ולספק אחד לשני את החברה שהם כל כך מייחלים לה. אריכות הימים לא בהכרח תלויה בגוף בלבד אלא גם בנפש. לכן, חשוב ליצור מסגרות והזדמנויות שבהן יהיה ניתן להקל על תחושת הבדידות.


 

אם כי לא כולם מרוצים לגמרי מהשינויים אבל חשוב להבין שגם הצעדים הקטנים המבוצעים מצד המדינה מספקים אופטימיות לבני בגיל השלישי. בגיל שבו תחושת הייאוש וחוסר האונים רבה יותר מתמיד, חשוב לתת להם את זכות הבחירה. נכון שיש כאלו שלא מסוגלים לתפקד לבדם (הן בתפקוד המוטורי והן בתפקוד הקוגניטיבי), אבל הרי לא כל קשיש סיעודי נמצא באותו המצב. ישנם כאלו שאולי גופם זקוק לעזרה אבל מוחם עדין לא חווה כל שינוי והם עדין צלולים בדיעותיהם. במידה והקשיש עדין יכול להיות מודע לעצמו ולסביבתו, יש לקחת בחשבון את מה שהוא רוצה עבורו.


 

עבור בן אדם צעיר ובריא אולי זה נראה כמו דבר פעוט, הרי גם אם ירצה הקשיש כסף או לחלופין, ירצה שעות טיפול נוספות, הרי אלו בסופו של דבר שתי דרכים שונות המובילות אל אותו היעד. כלומר, שהכל נעשה לטובת הקשיש. אבל האדם הצעיר והבריא לא חווה את חוסר האונים שחווה הקשיש ולכן אינו מסוגל להזדהות עם מצוקתו במאת האחוזים. כששוללים מהקשיש את זכות הבחירה, בפרט בנושאים שנוגעים אליו, הוא מרגיש מקופח, השפלה ותחושת מרמור. בעזרת הרפורמה החדשה הוא יכול להחליט לנצל את קצבתו בצורה שהוא מרגיש שהכי מתאימה עבורו.


 

מי שלאחרונה יצא להיתקל בקמפיין ויראלי "אל תשליכוני לעת זקנה" ודאי הרגיש את כאבם של הקשישים. מטרת הקמפיין הייתה לעורר מודעות בקרב קהל צעיר למצבם של בני הגיל השלישי. רבים נרתמו לעזרתם ופרסמו תמונות שלהם מחזיקים שלט עם סיסמת הקמפיין. ואכן, אין להשליכם לעת זקנה. עלינו לדאוג לרווחתם ולהיות קשובים לצרכיהם. הרי לא מדובר בבקשה מוגזמת- רק להתקיים ולהזדקן בכבוד. על אף השינויים האחרונים שנעשו, לא די רק ברפורמה אחת. עלינו להירתם לעזרתם ולתמוך במאבקם הבלתי נגמר מול הגופים הממשלתיים. השינוי הנוכחי הוא מבורך ביותר אך הוא עדין לא עונה על כל הצרכים. עידוד הממשלה לשפר את מצבם תועיל לנו כחברה בעתיד הלא רחוק. הרי יגיע יום שבו כל אחד מאיתנו יעמוד בנעלים שלהם. נהיה באותו מצב שבו הם נמצאים בו כיום ונתמודד עם אותם הקשיים כמוהם. יגיע היום בו אנחנו נזדקק לעזרה ולא נרצה שיפנו לנו עורף. הרפורמה החדשה היא צעד בכיוון הנכון ויש לשאוף לעוד רפורמות נוספות.
+iSavta.co.il
דירוג מאמר - מאת . הרפורמה החדשה בסיעוד- זכות הבחירה חזרה לקשישים - ציון 5/5

צרו קשר ישיר עם מטפלים ללא תיווך

49655

מטפלים באתר

הרשם לאתר

עקבו אחרינו בפייסבוק
והשארו מעודכנים!

מצאו מטפלים מצאו עבודה