מדורים: עובדים זרים לסיעוד טיפול בקשישים ציוד עזר לקשישים גופים חיצוניים תזונה בתי אבות מכשירי שמיעה מטפלות סיעודיות


קלינאות תקשורת - סוגים שונים וחשיבות בעת שיקום


תקשורת היא, ללא ספק, מרכיב מהותי בחיי היום יום שלנו אך מה קורה כאשר המרכיב מתחיל לאבד מיכולותיו? נוצר קושי בתפקוד היומי וכתוצאה ניתן להיכנס לדיכאון. מה לעשות, הגוף הוא לא כמו פעם, האדם מזדקן ומאבד חלק מיכולותיו כתוצאה מגילו המופלג או כתוצאה מטראומה, מחלה או פגיעה קוגניטיבית. כאן נכנס לתמונה הקלינאי תקשורת.

 

קלינאי תקשורת מאבחן ומטפל בבעיות המטופל. יכולת הטיפול בהפרעות תקשורת מיועד לשפר את יכולתו של המטופל להתבטא ולשפר את הקשר בינו לבין סביבתו. קלינאי התקשורת מבצעים את הערכת המצב (לפעמים בעזרת רופא) ומטפלים בהקניית אסטרטגיות להתמודדות ושיפור ההתקשרות. למשל קשיש שעבר פגיעה מוחית, יקבל מקלינאי התקשורת כלים שיעזרו למטופל להיות מסודר ומאורגן יותר. קלינאי התקשורת מתמחים בהקניית מיומנויות אסטרטגיות זיכרון, בעיה קלאסית ממנה סובל הקשיש לרוב.

 

מכלול הבעיון בהן מטפל קלינאי תקשורת בבני גיל הזהב:

 

  • יכולת לעיסה ובליעה
  • דיבור כללי וכישורי שפה (למשל הקושי בלשלוף מילים מהזיכרון ולהתבטא)
  • מיומנויות מוטריות אוראליות
  • מיומנויות תקשורת קוגנטיביות
  • כישורים ארגוניים
  • מיומנויות קריאה וכתיבה
  • מיומנויות תקשורת קוגניטיביות
  • שיפור יכולות התפקוד
  • איכות קולית צרודה או צורמת
  • אובדן מוחלט או חלקי של קול
 

תהליכי הטיפול והשיקום של בעיות תקשורת הם תהליכים מורכבים ואינדיבידואליים. עבור כל מטופל מתבצע תהליך של אבחון וקבלת מידע ממנו ומשפחתו. לאחר האבחון, מורכבת תוכנית ייחודית המתאימה לו  על ידי קלינאית תקשורת במטרה לשפר את התפקוד שנמצא לקוי. במקביל נוצר קשר עם משפחתו של המטופל במטרה לעדכנה בנוגע למצב המטופל ולשתפה בהליך השיקומי. קלינאי תקשורת ילמד את המטופל להשתמש באסטרטגיות להתמודדות ושיפור ההתקשרות. בעת הצורך יותאם מכשיר שמיעה שיענה לצרכיו של המטופל.  

 

קהל היעד המסורתי של קלינאי התקשורת הוא ילדים אך בשנים האחרונות עולה המודעות והצורך לטפל בקבוצת הגיל השלישי לכן חשוב למצוא את המטפל הנכון מאחר ולא כל קלינאי תקשורת יעניק את הטיפול המתאים לאהובכם.

 

בכל הנוגע לקלינאות תקשורת, חשוב מאוד לאבחן ולהתחיל את הטיפול מוקדם ככל הניתן על מנת למנוע התדרדרות במצבו של הקשיש. תקשורת טובה מסייעת להתקדמות תהליך הריפוי, משפרת את מצב הרוח ומצמצמת תחושות של תסכול וחוסר אונים. לכן חשוב לא להסס ולפנות לרופא על מנת לההתחיל את הטיפול המתאים. מוזמנים לצפות בקלינאי תקשורת ברחבי הארץ בלוח קלינאי התקשורת של הסבתא.
+iSavta.co.il
דירוג מאמר - מאת . קלינאות תקשורת - סוגים שונים וחשיבות בעת שיקום - ציון 5/5

צרו קשר ישיר עם מטפלים ללא תיווך

51884

מטפלים באתר

הרשם לאתר

עקבו אחרינו בפייסבוק
והשארו מעודכנים!

מצאו מטפלים מצאו עבודה